Chronic Headaches

רחל התעוררה ליום חדש אך מייד הרגישה שזה לא הולך להיות יום טוב בשבילה. אותה תחושה מוכרת של כאב מזדחל ברקה השמאלית ומעל העין. היא ידעה שאם לא תתפוס את הכאב הזה מהר, תוך זמן קצר זה יתפתח למיגרנה מפלצתית שתשאר איתה למשך כל היום.
במהירות ניגשה למגרת התרופות להכין את קוקטיל הכדורים שיחלץ אותה מכאב הראש המתגבר.
התמודדות של שנים עם מיגרנות עייפו אותה. בניסיון לזהות את הגורם לכאב ניסתה רחל למצוא מה מעורר את התקפי המיגרנה שלה. היא ניסתה להימנע ממוצרי חלב, להמעיט באכילת סוכרים, להימנע ממיזוג אויר או חימום יתר ועוד ועוד, אבל כל אילו לא יצרו שינוי משמעותי בתכיפות או בעוצמת המיגרנות שלה .
יום אחד נבהלה כשהראיה שלה נהייתה מטושטשת וכשהרגישה נימולים בידיים. רחל פנתה לבדיקות רפואיות מחשש לבעיה בלב או בראש. לאחר סדרת בדיקות מקיפות לא נמצאו ממצאים מדאיגים. הרופא שטיפל בה הסביר לה שהסימפטומים שיש לה אופיניים לאנשים שסובלים ממיגרנות.
מיגרנות גוזלות זמן יקר ופוגעות באופן ממשי ביכולת תפקוד היומיומי של הסובלים ממנה. הכאב חודרני מטשטש ומפריע לריכוז. הסבלנות מתקצרת, התיסכול מתגבר וכשהכאב ממש חזק, פשוט קשה לתפקד.
הטיפול הקונבנציונלי בכאבי ראש מורכב מתרופות לשיכוך כאבים ותרופות אנטי-דלקתיות המשכחות את הכאב למספר שעות. שימוש מוגבר בכדורים אלו יכול להחמיר את המצב לאורך זמן. רופאים קוראים לתופעה “כאב ראש חוזר”.פתרונות טבעיים של כירופרקטיקה ודיקור סיני עוזרים להחזיר את הגוף לאיזון על ידי הפחתה של לחץ עצבי, הפחתה בנפיחות כלי דם, ושחרור מתח שרירי, אבל הקלה זו היא זמנית, עוזרת להתמודד עם התקף אחד עד ש”המתג הבלתי נראה” מפעיל כאב ראש מיגרנה נוסף.
אז מהו “המתג בלתי נראה” שחוקרים מצאו כאחד מהגורמים השכיחים ביותר להווצרות מיגרנות?
המתג הוא תגובת הלחץ (המכונה תגובת התקפה או מנוסה). מנגנון זה מופעל כשאנחנו מרגישים מאוימים והוא מכין אותנו לתמודדות מהירה עם המצב על מנת לחלץ את עצמנו. כדי להבין את הקשר בין תגובת הלחץ ומיגרנה, בוא נציץ ונראה מה מתרחש בגוף במצב לחץ. הלב פועם במהירות גבוהה, לחץ הדם עולה, זרם הדם מתגבר, שרירים מתכווצים, רמת הסוכר בדם עולה, והנשימה מהירה ושטחית. כל זה קורה על מנת לספק לגוף אנרגיה וכוחות להתמודד עם מצב שמאיים על ההשרדות. החושים מתחדדים ויש רגישות גבוהה לאורות, צלילים, תנועה וטעם וריח. כל המערכת מתגייסת על מנת להתמודד עם האיום המתקרב.
תגובת הלחץ מצילה אותנו במצבים מסוכנים כמו למשל כשכלב אגרסיבי רודף בעקבותינו או במצבים שאנחנו מותקפים פיסית. אבל פעמים רבות אנחנו נלחצים בגלל בעיות בחיי היומיום שלא מאיימים על קיומנו ויותר מזה, אנחנו נוטים לדמיין “סרטים” בראשנו על דברים נוראים שעלולים לקרות ואז מפעילים את מתג תגובת הלחץ.
מיגרנה מתפתחת בעקבות התנפחות כלי דם בראש וזה יוצר לחץ וכאב ואף ויכול לשבש פעילויות נאורולוגיות המשפיעות על הראייה, הדיבור, התנועה באופן זמני. לחץ נפשי מתמשך או זכרונות טראומטיים מפעילים את מנגנון הלחץ באופן קבוע וללא מנוחה, לחץ הגורם לשינויים הפיסיולוגיים הנ”ל, וכל זה מסתיים במיגרנה. שילוב של תזונה לא בריאה, חוסר פעילות גופנית ושינה בלתי סדירה מעצימים את התופעה.
לאורך זמן, כשתגובת הלחץ מופעלת לעיתים קרובות כמו מתג חשמלי שמפעילים ומכבים ללא הרף, המנגון מפסיק לעבוד ביעילות ולאחר זמן ממושך מערכת הלחץ ממשיכה לפעול ללא הפסקה ללא יכולת לחזור למצב רגוע, גם אם המציאות לא מאיימת יותר.
חוקרים בתחום רפואת הלחץ מצאו שחשיפה מתמשכת למצבי לחץ משנה את הדרך בה המוח מגיב ללחץ. במחקר שבדק סממנים של התנפחויות כלי דם נמצא שאנשים שגדלו בסביבה שבה נחשפו למצבי לחץ מוגברים, פיתחו נטייה להתנפחויות של רקמות בגוף לעומת אנשים שגדלו בסביבה רגועה. מטפלים וחוקרים מוצאים סימוכין לכך שזכרונות ילדות טראומטיים יכולים להישאר חרוטים בזכרון הגופני באופן לא מודע ולהפעיל את מנגנון הלחץ ללא מעצור ולגרום לשינויים פיסיולוגיים הגורמים לכאבים, ובמיוחד, כאבי ראש.
מה הפעיל את מנגנון הלחץ אצל רחל? חששות מביקורת ופחד מלטעות בעבודה וביחסיה עם אחרים גרמו לה להיות דרוכה ומתגוננת. מצבים של עימות וקונפליקט גרמו לה לתגובות רגשיות חזקות שהודחקו בגופה, וקשיים בהתמודדות בריאה עם מצבי הקונפליקט, גרמו ללחץ מתגבר .מצבי הלחץ הקשים וחוסר הבטחון העמוק של רחל שאכן מה שהיא מבצעת יהיה על הצד הטוב ביותר, גרמו לגופה לשחרר כימיקלים שגרמו לשינויים בכלי הדם בראשה, והמיגרנות התפרצו. היא הרגישה חוסר שליטה וחוסר אונים בניסיונתיה להמנע מהמיגרנות הנוראיות שתקפו אותה
מחקרים קליניים שבדקו קשר בין לחץ טראומתי ומיגרנות מצאו שכ- 25% מהאנשים הסובלים מטראומה מדווחים על סימפטומים של כאבי ראש כרוני, ובקרב חיילים שהיו במצבי קרב, יש דיווח של כ- 50% הסובלים מכאבי ראש.
ד”ר אורי קניג ודליה קניג, עוסקים בפסיכולגיה משולבת של גופנפש במרפאה הפרטית שלהם באנסינו, בה פיתחו את אייפק, שיטת טיפול חדשנית המטפלת בשחרור לחצים רגשיים ברמה הנפשית בשילוב עם איזון אנרגטי של דפוסי גופנפש התורמים להתפתחות של מיגרנות, אסטמה, הפרעות עיכול, קשיי פוריות ועוד.
ד”ר קניג הכשיר מעל ל 1000 אנשי מקצוע בענפי הרפואה השונים בישראל ביסודות שיטת אייפק, החל משנת 1998. כיום, מאות מטפלי אייפק בישראל מנהלים קליניקות מצליחות בשיטה, ו/או נעזרים בה להעשרת שיטת הטיפול המרכזית שלהם. תוכלו למצוא מטפלי אייפק בישראל אם תלחצו על רשימת מטפלי אייפק בישראל.
רחל פנתה למרפאה של ד”ר אורי קניג ודליה קניג לאחר שלא הצליחה למצוא מרפא למיגרנות הכרוניות שמהן סבלה בשיטות הקונבנציאונליות.
המשימה הראשונה בטיפול ברחל היתה לזהות מה מפעיל את מתג הלחץ בגופה. להבדיל מטיפול פסיכולוגי בו הכלי העיקרי בטיפול הוא שיחה והבנה, בשיטת אייפק נעזרים במערכת הביו-פידבק של מערכת השרירים (מוכר גם כמבחן שרירים או קיניסיולוגיה יישומית) כדי לקבל תשובות מיידיות מן הגוף לגבי מקור הבעיה . ישנו קשר ישיר בין התת מודע שלנו, המוח ותפקודי הגוף השונים, ובשיטה זו, אפשר לזהות באופן מהיר ומדויק מה מחליש וחוסם אותנו בגוף ובנפש.
במקרה של רחל, גופה עזר לגלות את המקור לדפוסי הפחד והכעס הבלתי מובעים אשר גרמו במשך השנים לצבירת לחץ ואיום נפשי, שחלחלו אל גופה וגרמו להתפתחות כאבי הראש שלה.
שיטת אייפק משלבת ידע מהרפואה הסינית וההודית עם פסיכולוגיה מערבית ועוזרת לשנות את דפוס התגובה ללחץ לא רק ע”י שינוי גישה כלפי עצמנו וכלפי העולם, אלא, גם על ידי שיחרור הזיכרון הגופני שמפעיל תגובת לחץ מזיקה. כשהגוף והנפש נמצאים נמצאים במצב של רגיעה ואיזון – הסימפטומים נעלמים ובמקומם אפשר פשוט להרגיש טוב.